2010
Počítadlo:
Články
Veľký boj. Lam Chove "železné mosty" lámajúce tyče

Veľká pouličná bitka medzi nasledovníkmi Huang Fei Hung (Wong Fei Hunga) štýlu Hungga a nasledovníkmi štýlu Tsai Lee Fo (Choy Li Fut).

veľký boj, novinový článokViac ako 200 ľudí bolo zapletených v pouličnej bitke medzi nasledovníkmi Wong Fei Hung (štýl Hungga) a nasledovníkmi štýlu Choy Li Fut. Tento incident sa odohral v Ching I Dao. Polícia mala strelné zbrane na udržanie a kontrolovanie tejto situácie. Súboj úplne šokoval svet bojových umení. Polícia vypočúvala viac ako 20 ľudí. Ráno polícia informovala, že vypočúvajú ešte jedného z aktérov a ďalšie informácie teraz nepodajú. Jeden zo zúčastnených bol v kritickom stave a zostal v nemocnici. Ďalší utrpeli menšie zranenia a boli odvezení helikoptérou do nemocnice iný, korí boli bez zranení unikali pešo, alebo po vode.

Skôr ako vám rozpovieme detaily z incidentu, dovolíme si vám vysvetliť zložité pozadie oboch strán.

Viac...
 
Rozhovor s veľmajstrom Lam Chun Singom

Slovensko, 2006

Majster Lam ďakujeme vám poskytnutie rozhovoru.
Potešenie je na mojej strane.

Majster Lam mohli by ste nám povedať o vzťahu vašej rodiny k bojovému umeniu Hung Ga gungfu ?
Vzťah našej rodiny k Hung Ga gungfu sa viaže už tri generácie. Začalo to u stýka môjho otca Lam Sai Winga, ktorý bol najlepším študentom veľkého majstra Hung Ga gung fu Wong Fei Hunga. Lam Sai Wingove schopnosti sú stále známe celej južnej Číne a v Hongkongu.

Viac...
 
Rozhovor s veľmajstrom kung fu Lam Chun Singom z Hongkongu

Slovensko, 2007

1. Odkedy sa Vaša rodina venuje kungfu a prečo sa venuje práve tomuto bojovému umeniu?

  Hung kuen gungfu rodiny Lam má dlhú tradíciu, ktorá sa dedí po mnoho generácií. Môj otec, veľmajster Lam Jo (má v súčastnosti 97 rokov) sa začal učiť Hung kuen gungfu od svojho strýka   Lam Sai Winga už ako 5 ročné dieťa. Rovnako ako náš otec, aj ja a moji súrodenci sme sa učili gungfu už od útleho detstva. Cvičili sme denne 5 až 6 hodín a bol na nás veľmi prísny.
Viac...
 
Rozhovor s veľmajstrom Lam Chun Singom

časopis Four fan september 2005

Lam Chun Sing

Aký je teda rozdiel medzi reálnym kung fu a tým na plátne?

Klasickí predstavitelia, ako Bruce Lee, Chackie Chan a podobne, majú korene v reálnom bojovom kung fu, ale to, čo predvádzajú na plátne, je jednoducho len film. Techniky reálneho boja nevyzerajú tak efektne, ale sú veľmi účinné. Vo filme sa boj podriaďuje vizuálnym efektom a účinnosť aj samotné využitie techník v reálnom boji proti skúsenému súperovi by boli skôr smiešne než účinné.

Vrátim sa ešte raz k filmu. Mnohé čerpajú z tradičnej reality jednotlivých škôl, má to reálne opodstatnenie, alebo je to len filmový výmysel?

V oblasti, z ktorej pochádzam, sa ešte pred dvadsiatimi rokmi tvrdo bojovalo o školy. Kedykoľvek prišiel majster z inej školy a vyzval vás na súboj, ak ste prehrali, tak vám zobral celú školu. Áno, skutočne to bola nedávna realita. Neskôr sa naša rodina presťahovala do Hongkongu, kde otec založil svoju školu. Dnes je to už iné, máme školy v rôznych kútoch sveta, kde chodím vyučovať.

Viac...